Jak założyć szkołę językową

Założenie szkoły językowej to poważne przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania, przygotowania i przede wszystkim zaangażowania.

Poniżej przedstawiamy kroki, które pomogą ci dobrze zorganizować ten proces:

1. Określ cel i koncepcję:

Zdefiniuj jakie cele chcesz osiągnąć zakładając szkołę językową. Czy będzie to nauka konkretnego języka, kursy przygotowujące do egzaminów, czy może edukacja językowa dla dzieci?

Przygotuj biznesplan, w którym dokładnie opiszesz swoją koncepcję, docelowy rynek, konkurencję, strategię marketingową i finansową

2. Rejestracja firmy i formalności:

Zarejestruj swoją działalność i wybierz odpowiednią formę prawno-organizacyjną (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna itd.)

W Polsce do prowadzenia szkoły językowej nie wymaga się dodatkowych pozwoleń czy certyfikatów. Sprawdź jednak jakie stoją przed tobą obowiązki od strony prawnej i przygotuj niezbędne zgody dla uczestników, regulaminy szkoły ect.

3. Wybierz lokalizację

Ostatnio bardzo popularne są szkoły prowadzone całkowicie on-line, jest to bardzo popularna forma prowadzenia zajęć, które daje nam, jako właścicielom dużą elastyczność i swobodę działania oraz pozyskanie uczniów z całej Polski.  Zastanów się czy chcesz by Twoje zajęcia były całkowicie online czy może hybrydowo. Nie zapomnij, że zajęcia online rządza się swoimi prawami i musisz być przygotowany/a na wyzwania takich spotkań.

4. Przygotuj program nauczania

Opracuj program nauczania dostosowany do potrzeb Twoich uczniów, ale przed tym krokiem zbadaj potrzeby edukacyjne swoich uczniów. Zastanów się co będzie cię odróżniało od innych szkół na rynku – nowatorska metoda, dobry kontakt i jakość obsługi uczestników, możliwość udziału w dodatkowych zajęciach jak klub dyskusyjny, konwersacje ect.

5. Zatrudnij zespół

Znajdź wykwalifikowanych nauczycieli, a prace administracyjne rozdziel między podwładnych. Alternatywą do administrowania szkołą jest skorzystanie z dedykowanego systemu do prowadzenia zajęć dodatkowych takiego jak Luppo System. Pozwoli ci on na szybką organizacje grafiku pracy, kontakt z uczestnikami zajęć, jak również ich rodzicami, czy wdrożenie płatności on-line.

6. Zbuduj strategie marketingową

Opracuj strategię marketingową i promocyjną, która pomoże Ci zdobyć pierwszych uczniów. Przede wszystkim wykorzystaj moc Internetu i mediów społecznościowych. Aby dowiedzieć się więcej na temat reklam w internecie zapraszamy na webinar z Patrycją Głowińską, która podczas rozmowy z Sonią Bochyńską-Knapik opowie co zrobić by wyróżnić się wśród konkurencji. Wykorzystaj Internet, media społecznościowe do budowania obrazu twojej firmy jako eksperta w swojej dziedzinie, pokaż w jaki sposób pracujesz,  a także tradycyjne metody reklamy, takie jak ulotki czy banery.  Pokaż jak pracujesz, zaproś uczestników na lekcje próbne, pokaż jak pracujesz.

7. Określ koszt kursów

Uwzględnij wszystkie koszty prowadzenia działalności, wykorzystaj benchmark, szukaj informacji w jaki sposób robią to najlepsi. Pytaj, by poznać wszelkie pułapki, które mogą się pojawić w tej kwestii. Bądź bardzo ostrożny i nie bój się korzystać z pomocy innych!

8. Monitoruj i rozwijaj

Regularnie oceniaj efektywność swojej szkoły i dostosowuj program nauczania oraz strategię marketingową do zmieniających się warunków. Inwestuj zarówno w siebie jak iw rozwój swojej szkoły – korzystaj ze szkoleń, programów rozwojowych dla przedsiębiorców, badaj satysfakcje swoich kursantów, pytaj co możesz poprawić, zrobić lepiej.

Założenie szkoły to  długi i wymagający proces, ale z odpowiednim przygotowaniem i zaangażowaniem może być satysfakcjonującym przedsięwzięciem. Pamiętaj, że sukces zależy nie tylko od jakości nauczania, ale także od umiejętności zarządzania biznesem i skutecznej promocji.

Porozmawiaj z nami